Nerdi NEJSOU lepší!

1. května 2016 v 22:04 | Iva Vrbová |  Další
Tento článek nesměřuje na nikoho konkrétního, takže ho nikdo neberte osobněji víc, než je třeba.


Poslední dobou se víc a víc setkávám s lidmi, kteří sami sebe nadřazují nad ostatní. Jako by snad byli lepší než všichni kolem nich. Teď jste si pravděpodobně představili svoji verzi tohoto člověka. Co třeba dlouhonohá blondýna s rodiči, kteří udělají, co jí na očích uvidí, terorizující celou střední školu? Vsadím se, že většině z vás se něco podobného vybavilo. Protože přesně s tímto se každý den setkáváme. Ve školách, ve filmech, prostě ve všem (ať už v menších, či větších obměnách, vždy z nich přesně tato osobnost nějakým způsobem vyzařuje). A teď mě nechápejte tak, že mám něco proti blondýnám, prosím.
Já dnes ale nemluvím o těchto lidech. U nich nás to už ani nepřekvapí. Ne. Mluvím o někom jiném. Mluvím o lidech, kteří jsou přece něčím výjimeční. O naprosto jedinečných a nenahraditelných osobách, které jdou proti všem konvencím, proti mainstreamu. O osobách, které nikdo nechápe. Mluvím o nerdech. Divňousech. Mimoních. A taky blogerech.


Blogerem v tomto článku (a pouze v tomto článku!) myslím lidi píšící o něčem jiném, než je kosmetika a dívčí věci, o něčem "novém". Např. knihy, filmové recenze, příběhy, historie Hvězdných válek, cokoliv. A opět, proti "dívčím blogerkám nic nemám, některé dokonce sleduji.

Já jsem mimoň. Jsem divná. Vím docela dost věcí, o které by se mí spolužáci nezajímali. Jsem bloger, i když to tak poslední dobou nevypadá. Ale nikdy by mě nenapadlo se začít povyšovat nad lidi, kteří nemají můj "dar". Ano, uvozovky, toto snad nikdo nemůže myslet vážně.
Čím dál víc se totiž setkávám s jakousi nadřazeností právě třeba blogerů k "normálním lidem". Vím, že nerdové jsou po většinu života na škole odstrkovaní, ne - li šikanovaní. Musí si vytvořit svoji komunitu k přežití. Ale to doopravdy není důvod k tomu, aby sami sebe prohlásili za nový stupeň evoluce. Nedělejte to. Vážně. Je to narcistické, je to arogantní, je to nesmysl a mně to vadí. A já jsem přece nerd, tak mi vyhovte!
Nejenže to otravuje mě, otravuje to i okolí. A otravuje to život i jim samotným. O kolik věcí už nejspíš přišli, protože odsoudili něco, co bylo moc mainstream? Knižní sérii, filmy, čokoládovou tyčinku, sociální síť, postavu, co já vím. Už jsem se setkala i s tím, že člověk neměl rád Jona Sněha jen proto, že ho má rádo už moc lidí a je to moc mainstream. Ehm. Bez komentáře.
Vezměme si takový instagram. Instagram je mainstream. To nepochybně. Jenže je to také skvělý způsob k získání inspirace. Odpověď: "Když on to má každej," na otázku, proč dotyčný/á nemá instagram jsem slyšela už tolikrát! Ne "nebaví mě to," nebo "nesnáším vystavovat svůj život na internetu," nebo "nevidím v tom žádný smysl, je to ztráta času." Ne. On to má totiž každej. To stačí.
Horší než toto je snad už jen to, když se někdo diví, jak taková křehká umělecká duše jako já (ehm, příteli, ty mě asi teda moc neznáš) může ujíždět na něčem tak konzumním a zavrženíhodném, jako je instagram. Na to nejde odpovědět nic jiného než velké červeně blikající a dvakrát podtržené WTF?!

Takže lidi, moji milí přátelé, teď vám něco povím. To, že máte o kapku jiné zájmy než vaši spolužáci, neznamená, že jste výjimeční. Nene, kdepak. My jsme ve své podstatě všichni úplně stejní. Všichni se někam plahočíme. Kolikrát se nám tam ani nepodaří dojít. A lidi si vás nebudou pamatovat díky tomu, že jste se dívali na Star Wars a znali každou Darth Vaderovu repliku. Lidi vzpomínají v dobrém na dobré lidi. Egocentričtí nerdi nikoho nezajímají.
Tento článek je jen výkřik do prázdna. Nepočítám, že se něco změní. Ale snad… třeba si toto přečte alespoň jeden člověk, kterému by moje naštvané a kapku depresivní psaní mohlo otevřít oči. Aspoň na chvilku. Možná se pak alespoň on přestane okrádat o tolik skvělých věcí, které jsou pro zbytek komunity "moc mainstream" a začne být příjemnější na všechny kolem sebe. Nikdo z nás není tak výjimečný, aby se nemohl chovat hezky k lidem kolem.
A prosím, když už nemáte něco rádi, mějte k tomu alespoň důvod. A důvodem není, že to má rádo až moc lidí (jen připomínám, kdybychom se do teď nic nenaučili). Samozřejmě to platí i naopak.

Snad jsem vás po takové době nevyděsila. Hua, článek, a hned takový psycho. Už to ale muselo ven, tak doufám, že jsem své myšlenky nějak slušně seřadila, aby to i náhodný kolemjdoucí pochopil... tak nějak.
Jen tak btw, já instagram mám. A ne, že bych byla nějaká pravidelná přispěvatelka (zhruba stejná bída jako tady), ale neskutečně mě to baví a projížděním fotek ostatních lidí trávím až nezdravě moc času. Takže, koho by snad zajímalo i něco z mého života nebo snad mé pseudo umělecké fotky, můžete dát odběr. Jen taková menší reklama.

Toto je už vážně konec. A jdu obíhat a komentovat. Nesežerte mě.

Ilía
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anita Barrasa Anita Barrasa | E-mail | Web | 3. května 2016 v 17:30 | Reagovat

Asi jsem taky nerd. Ale naštěstí mám kolem sebe docela početnou komunitu, pokud počítám všechny blogery. Jasně, v některých případech není na škodu mít nějaký zájem jen pro sebe a nenechat se táhnout proudem. Ale nechápu, proč se kvůli tomu povyšovat, přece nic není prokazatelně lepšího než to druhé, každý může mít něco, co ho baví, a je to na stejné úrovni jako to jiné... to platí pro všechny :)

2 Victoria Victoria | Web | 4. května 2016 v 17:54 | Reagovat

Pěkná úvaha. Mně přijde, že všichni jsme něčím výjimeční a zároveň úplně obyčejní :-). Ale povyšování nemám ráda. Nikdy by mě to samotnou ani nenapadlo.

3 Irith Irith | Web | 8. června 2016 v 11:29 | Reagovat

Je to pravdivé a smutné. A... dělám to dost často také. Ale možná, že si prostě potřebuji tak nějak spravit ego. Pro vždycky odstrkovaného divného individua, kterému vždycky bylo předhazováno jak je divný a horší než ostatní je tak nějak... šok přijít někam, kde jsem oblíbená. A mám touhu pomstít se. Pomstít se za ta léta ústrku, za slzy, zlé myšlenky a další.

4 Šárka Šárka | Web | 12. června 2016 v 17:02 | Reagovat

Palec hore. Ať si lidi jsou hipsteři, geekové a nerdi, ale jakmile jsou arogantní, nastává problém. Za sebe můžu říct, že arogance je jedna z lidských vlastností, kterou snad nemám ráda úplně nejvíc ze všech. Nemít rád mainstream je v mnoha ohledech opodstatněné, ovšem jen tehdy, pokud je ten mainstream opravdu na houby, jakože často je a často není. Bohužel k takovému chování, jaké popisuješ, často vede právěnepochopení z dětství (mládí), ale neztrácela bych naději. Často, když si nerdi najdou svou skupinku, tak se potom zase otevřou světu a jsou trochu víc...normální :)

5 Johnny Johnny | Web | 9. července 2016 v 16:04 | Reagovat

Tiež som sa s týmto párkrát stretol a bol som už tak nejak na oboch stranách tohoto konfliktu :D :D :D Myslím, že nikto nie je lepší ako hocikto iný, lenže vysvetľuj to... hoci aj sebe :D :D

6 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 10. července 2016 v 16:06 | Reagovat

Hezky napsaný článek, se kterým souhlasím.
Už několikrát jsem se setkala s tím, že se nějaká blogerka považovala za lepší jen proto, že si připadala "odlišná" od ostatních.
O mně taky říkají, že jsem divná, jiná atd., ale ne, že bych na to byla nějak pyšná - spíš naopak... A například, často se mi stává, že něco vysvětlím (svůj nápad, názor) a člověk onu určitou věc pochopí úplně jiným způsobem. Dost mě to irituje. (Nemyslím to tak, že by se mnou měli souhlasit - souhlasit a pochopit, jak někdo něco myslí, je úplně něco jiného). misunderstood
Avšak o sobě a svých problémech bych dokázala vykládat donekonečna...

Ale právě to, co si o nás ostatní lidé myslí, může do jisté míry ovlivňovat to, co si myslíme o sobě a jak se chováme. (U někoho více, u někoho méně. Také záleží na určitých situacích, lidech atd.) Což jest jedním z důvodů, proč se někteří "nerdi" (možná podvědomě) snaží působit ještě "divněji". A svoji "odlišnost" od většiny populace ještě prohlubují.
(A k podobnému chování může přispět i to, že i když jim to nikdo neříká, stejně si to sami od sebe myslí.)

P. S. Máš moc pěkný Instagram :).

7 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 10. července 2016 v 16:19 | Reagovat

[6]: A s fenoménem Instagram: Myslím, že někdo svou odpověď na to, proč si nechce založit účet, mohl zjednodušit. (Právě možná kvůli "nepochopení" ostatními.) Kdybych já začala vysvětlovat: "Protože bych tam pak potřebovala trávit strašně času (skoro jak někdy na Facebooku), nestihla bych dopsat druhý díl mé série, musela bych pořád někoho sledovat, navíc máma mi Instagram jednou zakázala... Taky nevím, co bych tam pořád měla dávat za fotky, když můj mobil fotí hnusně a jediné obstojné fotky mám na tabletu mé sestry (z něhož je ani pořádně neumím přehrát do počítače). Co kdybych tam nic půl roku nedala, nevypadalo by to divně... A pak taková nálož cca 20 fotek za týden, hm...? Navíc se mi některý věci na Instagramu fakt nelíbí." bla bla bla. Kdo by si na takovou obšírnou odpověď počkal, je fakt borec :).

(Neříkám, že by to takhle měl každý dotázaný na Instagram, který bez něj žije. Nekteří ho fakt nechtěj mít kvůli meinsternamu. Ale nepochybuju, že nejsem na svěrě sama :).)
V některých situacích bych svou odpověď raději zkrátila do toho, že je to moc meinsternam, než všechno vysvětlovala.

(Navíc to, že je to moc meinsternam, mě taky štve, i když z trochu neočekávaného důvodu - přehlcení fotkami ostatních, takže bych pak na této sociální síti musela strávit strašně času, nechutné fotky a Instagram stránky atd. (Vyjmenované věci se taky mohou v jistém smyslu brát jako meinsternam, né?!) Takže by to vlastně ani nebyla lež v mém případě :D.)

8 Ilía Ilía | 12. července 2016 v 19:02 | Reagovat

[7]: Ty jo! Takové dlouhé komentáře! Děkuju moc, hrozně mě těší, že moje úvahy stojí někomu za tolik písmenek :3
To s tím pochopením a nepochopením nesnáším, zvlášť proto, že se mi to stává dost často. Pusa je rychlejší, než bych chtěla, a pak se z dobře myšlených vět stávají bomby. Koneckonců, i v tomto článku vidím tolik špatných formulací, že mám chuť ho okamžitě stáhnout. :D
Co se instagramu týče, já bych si tvoji odpověď ráda poslechla a jsem ráda, že jsi ji sem napsala. :) Takové odpovědi mám ráda. Naprosto s tebou souhlasím ve všem, co jsi napsala. Kdybych nebyla na Ig tak závisla, tak bych to nejspíš měla stejně. :D Když má názor hlavu a patu, tak jsem v pohodě a může být i negativní. Ale výmluvy mě někdy dokážou vážně dožrat :D
Instagram je hrozný žrout času (trochu si to omlouvám tím, že na facebook skoro vůbec nechodím), ale strašně mě baví. Právě se snažím celý účet nějak sladit, aby vypadal hezky a líbil se mi, ale je to celkem tíha. :D Ani nejde tak o ty lajky a to všechno, i když to člověka samozřejmě potěší. Neskutečně mě baví celý ten proces, editovat fotku, která může být hrozná a tmavá a úpravou (i když třeba jen na mobilu a naprosto totálně začátečnickou) z ní vytvořit něco, co mi ladí do feedu bo jak se tomu říká :D Promýšlet si, jak to bude všechno vypadat až s tím budu hotová a tak.
PS - děkuju moc :)

9 Mirimë (Karolína Kahounová) Mirimë (Karolína Kahounová) | Web | 31. srpna 2016 v 13:29 | Reagovat

[8]: :) Jo, chápu, že tě to baví :D. To je dobře.

10 Šárka Šárka | Web | 7. října 2016 v 17:49 | Reagovat

Lejdy Ilío, jak ty se pořád máš? :)

11 MarcoU MarcoU | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:15 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

12 Victoria Victoria | Web | 8. května 2017 v 21:58 | Reagovat

Už je to přes rok. Kdepak jsi? :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama