RC: Skleněný trůn

20. října 2015 v 19:42 | Iva Vrbová |  Knihy
Skleněný trůn
Název: Skleněný trůn
Autor: Sarah. J. Maas
Počet stran: 392
Pořadí v edici: 1
Anotace:
Srdce z ledu. Vůle z oceli. Nelítostný boj začíná.

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaene byla od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu - stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit.

Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností - Celaene teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.Skleněný trůn obletěl svět. Vzhledem k tomu, že sleduji mnoho zahraničních booktuberů, slyšela jsem o něm už dlouho dlouho před tím, než vyšel u nás. Přemýšlela jsem, že bych si knihu sehnala v originále, ale nakonec se vždy našlo něco lepšího (čtěte: dosažitelnějšího) než tato série. Jenže pak se Cooboo rozhodlo knihy vydat... a začala moje posedlost.
Upřímně, moji rodičové už museli šílet z toho, jak jsem je neustále nenápadně upozorňovala na to, že se už blíží datum vydání. No a nakonec jsem ji tedy uviděla v knihkupectví. A potom ji držela v ruce, mohla si k ní přivonět (jen tak mimochodem, Skleněný trůn je jedna z nejvoňavějších knih, co mám).
Myslím, že jsem měla značnou výhodu v tom, že jsem věděla, do čeho jdu. Mnoho lidí se nechalo nalákat krásnou obálkou a anotací, která slibuje akci jako ve Smrtonosné pasti a hromadu mrtvol, která by se vyrovnala Dnu poté. Naproti tomu, já čekala příjemné čtení, lehce nadprůměrnou YA, která by mě mohla dostat z toho chvilkového nechutenství k tomuto žánru, způsobeným neschopnými hlavními hrdinkami a opakujícím se dějem. A toto všechno jsem dostala, k tomu ještě krásně zabalené v navoněném růžovém papíře, se sametovou mašlí, ručně psaným přáním a donesené na stříbrném podnose Ianem Somerhalderem. Obrazně řečeno samozřejmě (to bych tady už neseděla :D), ale ve vší vážnosti.

Hlavní postavy

Celaena - Celaena Sardothien. Nájemná vražedkyně, která je postrachem všech, většina lidí se bojí vyslovit její jméno... jeden by si myslel, že se jedná o Voldemorta. Je to první hlavní hrdinka, která mi byla po TAK dlouhé době sympatická... ve většině případech. Důležité je zmínit, že se její vraždící stránky moc nedočkáme. Kdo čeká vážně badass hrdinku, která nakopává zadky na potkání, tak bude nejspíš trochu nemile překvapen. Po většinu času budeme trávit v knize čas s osmnáctiletou dívkou, která je sice drzá, prostořeká, drsná, chytrá a nezkrocená... ale taky marnivá. To se mi na ní zrovna líbilo. Upřímně... komu z nás by se líbilo číst o hrdince, která bojuje jako chlap, mluví jako chlap, fluše a krká? To si už rovnou můžem vzít knihu s hlavním mužským hrdinou. Celaena má ráda krásné šaty, ví, že sama dobře vypadá a umí toho využít. A naprosto překvapivě miluje literaturu. Pořád se ale dá v jejím chování najít ta temná strana, která by nejradši všechny kolem povraždila a utekla. Zvlášť se mi líbilo, jak byla její "výchova" vidět hned u jejího prvního setkání s princem a kapitánem. Bylo působivé číst o tom, kolik dokázala vymyslet způsobů k útěku / povraždění všech přítomných, a přitom to nepůsobilo směšně.
Neříkám však, že někdy nebyla otravná. Její rozhodování nerozhodování (chápejte, ona si nevybírala, ale zároveň ano, jen o tom až do konce něvěděla) bylo vážně někdy frustrující. Nepamatuju si, že bych někdy prožívala milostný trojúhelník víc než jen: "DEJTE TAM UŽ POŘÁDNEJ DĚJ!!!" Tady jsem frustrovaně protáčela oči pokaždé, když byla scéna s "tím špatným" a skákala po posteli (doslova) jak čertík v krabičce, když byla s "tím dobrým" (no spoilers, přátelé).

Chaol Westfall - I když Celaena měla někdy slabé chvilky, u něj to naprosto neplatilo. Dlouho jsem váhala, který ze dvou hlavních protagonistů se mi líbí více, ale mělo mi být hned od začátku jasné, že Dorian nemá proti Chaolovi nejmenší šanci. Připadá mi, že je u něj přesně vyvážená ta tajemná stránka... a přitom máte pocit, že ho znáte už několik let... nebo byste znali... kdyby nebyl... vymyšlený. Whatever! Prostě ho znáte, ale přitom neznáte zároveň, dává to smysl? Neustále chcete vědět víc o tom, kdo je, jaké jsou jeho motivace, proč je tím, kým je... ale přitom si nejste jistí, jestli chcete všechno odhalit. Někdy jste až překvapení, jakou vřelost v sobě dokáže nosit. Trochu mi připomínal Čtyřku z Divergence, a trochu víc mi připomínal Kiggse ze Serafíny. Pokud bych si měla vybrat nejoblíbenější postavu, byl by to on... další malé plus má za to, že rád čte.

Dorian Havilliard - Takové klasické princátko. Upřímně, na začátku se mi líbil víc než na konci. Na jednu stranu velice kultivovaný, vzdělaný a samozřejmě pohledný (nebo taky k zbláznění krásný, podle Celaeny) budoucí panovník země. Na straně druhé někdy až hrozně naivní a slabý, myslím mentálně. Samozřejmě, měl své kouzlo, nemůžu říct, že by se mi nelíbil, protože líbil. Byl sympatický, pod povrchní slupkou se nakonec našlo vřelé jadérko. Kolikrát mě vážně překvapil svojí inteligencí... nehledě na to, že taktéž miloval knihy, ale to už vás asi nepřekvapí po tom, co jste četli výše. Mám pocit, že láska ke knihám je v této knize takový pojící prvek mezi postavami. Alespoň nevznikne trapné ticho, žeano.
Dokázal být vážně milý, dokázal bojovat za to, co opravdu chtěl... ale na Chaolovo charisma prostě nemá. :D
Btw - Určitě všichni znáte herce Bena Barnese. Hrál například v Letopisech Narnie. Dovolte mi pouzázat na pár podobností. Tmavé vlasy? Splněno. Modré oči? Co já vím, nejde to poznat, drobný detail. Má být pohledný? Splněno na 120%. Hraje Doriana Graye. Dorian Gray=Dorian Havilliard. Dorian=Dorian. Chápete? Hraje Doriana, odpovídá, více méně, popisu na Doriana. Náhoda? Nemyslím si :D


A na úplný závěr...

Jak jsem psala na začátku. Kdo jde do této knihy s představou epické fantasy, tak je na špatné adrese. Je to Young Adult kniha jako každá jiná a přece není. Námět je neskutečně originální. Ano, uznávám, hlavní hrdinka nemusí sednout každému, ale je natolik sympatická, že vám nepoleze na nervy pokaždé, když promluví. Pak jsou tam dialogy. Asi největší plus knihy, co se týče samotného psaní a textu. Budete se u nich bavit, já se dokonce i párkrát zasmála. A hlavně nějak posunují děj a nedrží ho na místě, jak to někdy bývá. Onen děj nikde nestojí, i když ho většinou trávíme v Celaenině místnosti, jen sem tam přerušený opravdovou akcí, při které se vám doopravdy zrychlí dech, něco vás prostě nutí číst pořád dál a nepřestávat, dokud knihu neodložíte. Autorka píše velmi čtivě, možná chvíli trvá, než se s jejím stylem sžijete, ale pak to jde už samo. Trošku mě zklamalo, že se na pár místech docela opakovala slova, to při čtení krapet rušilo, Pokud jste recenzi dočetli až sem, tak si určitě říkáte, že zrovna já mám co povídat se svým a jsem, co? :D Ale prostě... Možná je to však způsobeno tím, že jsem před Trůnem četla jednu těžší knihu. To pak ten skok k YA vypadá, jako kdybyste si najednou vzali Slabikář. :D
Co k tomu říct dál? V knize se vyskytuje magie, ale jen velmi okrajově. Doufám, že se toho víc vysvětlí v dalších dílech. Vůbec celý Skleněný trůn mi spíš připadá, jako kdyby si autorka připravovala půdu na opravdový rozvinutý příběh, který teprve přijde.
Snad jsem vám trochu pomohla v rozmýšlení, zda po knize sáhnout nebo ne. Rozhodně jejím čtením čas nepromarníte. Těším se na další díly, doufám, že tu budou co nejdřív.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vědmi (líná se přihlásit) Vědmi (líná se přihlásit) | Web | 20. října 2015 v 20:19 | Reagovat

Milostný trojúhelník? Jak nečekané :D
Ale teď vážně - je mi sympatický její "povolání" :D

2 Casion Casion | Web | 21. října 2015 v 17:24 | Reagovat

Kniha sa mi páčila, tiež som sa na ňu dosť tešila :D Trošku mi vadil ten milostný trojuholník, ale zasa skvele vymyslené postavy to vyvážili :D

3 Ettelwen Ettelwen | Web | 22. října 2015 v 18:55 | Reagovat

Kniha mi leží v knihovně a já pořád ne a ne si ji přečíst, strašně bych chtěla, ale prostě není čas.
Co, milostný trojúhelník? Ty já mám ráda, docela :D

4 Victoria Victoria | Web | 26. října 2015 v 23:16 | Reagovat

To vypadá parádně! Už dlouho jsem si nepřečetla nějakou pořádnou fantasy (odporná povinná četba!), takže možná po ní sáhnu.
Hlavní hrdinka vypadá sympaticky, až na ten milostný trojúhelník - fakt nechápu, co to je teď za trend :-D.

Jinak, omlouvám se, že teď skoro nekomentuju, ale bohužel mi blbne anténa a na internet se skoro nedostanu. Tak aby sis nemyslela, že tě přehlížím :-D.

5 Ilía Ilía | E-mail | Web | 27. října 2015 v 11:27 | Reagovat

[4]: Taky nechápu, co na tom trojúhelníku všichni mají. Proč nemůže být prostě "Ty máš rád mě, já zas tebe, tak se pojďme vzít." ? :D
To je v pohodě, chápu to :)

6 Ettelwen Ettelwen | Web | 29. října 2015 v 10:47 | Reagovat

Tak mi zbývá zhruba 100 stran do konce a můžu říct, že příběh není špatný, ale hlavní hrdinka, co by nebezpečný zabiják mi spíše připomíná rozpustilo puberťačku se snahami být naivně krutá ... Bože

7 Adusiahaup Adusiahaup | E-mail | Web | 9. října 2018 v 3:26 | Reagovat

Compression  est comment  poupe  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  culture  votre  manque de sensibilite bat, il pompe le sang  a tous egards  vos arteres a la  flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-original-ligne/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama