RC: Percy Jackson - Poslední z bohů

1. října 2015 v 21:32 | Iva Vrbová |  Knihy
Percy Jackson – Poslední z bohů
Název: Percy Jackson - Poslední z bohů
Autor: Rick Riordan
Počet stran: 407
Pořadí v edici: 5
Anotace:
Jmenuji se Percy Jackson… Blíží se mé šestnácté narozeniny. V Táboře polokrevných však nechystáme oslavy, nýbrž výpravu do války. A místo blahopřání jsem si vyslechl dávné temné proroctví, které mi všichni tak dlouho tajili. Bitva, která může znamenat konec světa, začne docela nevinně, když mi přistane na kapotě auta bájný kůň Pegas…

Ukáže se konečně, kdo stojí na straně dobra a kdo se přidal k vládci temnot? Kdo válku nepřežije a kdo z ní vyjde jako hrdina?
Zápas o zachování civilizace začíná!


Hlavní postavy

Všichni se od prvního dílu neskutečně změnili. Myslím, že největší proměnou prošel Grover. Z ustrašeného satyra se dokázal vypracovat na někoho, kdo je ostatními respektován, a kdo něco dokázal.
Z Percyho se stal mladý muž, který má věci pevně v rukou, i když v podstatě nemá, který se nenechá ovládnout strachem z neúspěchu a bojuje až do úplného konce.
Po celou dobu poslední knihy byla Annabeth zamlklá, uzavřená do sebe. Bylo mi jí líto, to pomyšlení na Luka ji muselo neskutečně bolet. Ani nevíte, jak jsem byla ráda, když, úplně na konci, se zase ta stará Annabeth vrátila.
Nico si to u mě v první polovině knihy trochu pokazil, ale moje nechuť nemohla trvat moc dlouho. On v sobě prostě má nějakou jiskru...
A Luke... Ach, ten Luke. Po celou dobu knihy jsem mu nepřestávala v duchu nadávat. Na konci všechno odčinil, ale stopy jeho konání se úplně zahladit nedají. On je naprosto jedinečná postava. Mám dojem, že svým způsobem, je nám všem mnohem blíž než třeba takový Percy... i když samozřejmě věci, které dělal byly strašné a odporné a prominout mu prostě nepůjdou.

A na úplný závěr...

Nechci se opakovat. Přijde mi, že toto píšu v každé recenzi. Rick vytvořil svět... vytvořil příběh, který v člověku něco zanechá, ať už se vám knihy líbily nebo ne. To poselství v nich je mnohem hlubší než se na první pohled zdá. Vše je o rodině. Rodina je důležitá. Ale nemůže za všechny problémy světa, i když se od ní mnoho odvíjí. Nemůžeme všechny naše problémy svádět na naši rodinu, jako to udělal Luke. Musíme být silní, každý z nás. Jako Thalia. A Annabeth. A Nico. A Clarisse. A Beckendorf. A Rachel. A Percy.
Pořád budu žasnout nad tím, jak se autorovi povedlo skloubit mytologii se skutečností (i když se to opět všechno odehrává v Americe, cítím se trochu opovrhovaná), a přitom ji neponížit, nezesměšnit a naprosto nerozebrat a zapomenout složit zpět. Naopak se mu povedlo učinit ji přístupnější dnešnímu čtenáři, hlavně dětem, předevšim dětem.
Mnoho postav umřelo, a některé odchody jsem brala vážně špatně (proč Ricku?! Proč?!!! -_-). Spousta nových a skvělých hrdinů se ale opět ukázala. Ti, na které jsem skoro zapomněla se opět přihlásili o slovo. Nakonec všechno dopadlo dobře... i když ne tak docela. Ale to už je jiný příběh.
Tyto knihy jsem nečetla poprvé ani naposled. Počítám s tím, že za rok bude re-reading... další, a vy o tom určitě uslyšíte. Percy Jackson se už dávno zařadil ke knihám, které ve mně zůstanou až do konce života, vždy u mě budou mít svoje místo.

Za poskytnutí celé série Percy Jackson děkuji nakladatelství Fragment.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ettelwen Ettelwen | Web | 3. října 2015 v 9:57 | Reagovat

Poslední z Bohů je jeden z mých oblíbených dílů :) ... Četla jsi už Bohy Olympu?

2 Vědmi (musíš mi věřit, Blog mě nechce nechat přihlásit) Vědmi (musíš mi věřit, Blog mě nechce nechat přihlásit) | Web | 4. října 2015 v 19:37 | Reagovat

Čím dál víc mě tyhle recenze přesvědčují, že bych si to fakt měla už přečíst :D Kámo, umíš přemluvit :D

3 Pauline Monur Pauline Monur | E-mail | Web | 13. října 2015 v 21:20 | Reagovat

Proč je tolik dobrejch knížek? Proč je tolik dobrejch recenzí na dobře vypadající knížky?! :D Mám nutkání pak jít do knihovny nebo knihkupectví a všechny si tam koupit, včetně celé série Percyho Jacksona, na kterou si mě právě taky naladila! :D Tenhle díl jsem nečetla, ale jako tahle série je jedna z těch, na kterou se dlouho chystám:) :D
Pěkná recenze:)

4 Johnny Johnny | Web | 18. ledna 2016 v 20:04 | Reagovat

Pekné recenzie. :) Keď som bol o niečo mladší, Percyho som zbožňoval... a zbožňujem ho stále. Keď začala vychádzať nová séria od Riordana - Bohovia Olympu (stále s Percym, ale už nebol tá úplne hlavná postava,) proste som tie knihy musel mať, a tak som každý rok na Vianoce dostával vždy nový a nový diel. A niektoré sa mi páčili ešte o niečo viac ako tie o pôvodné o Percym (kniha Neptúnov syn sa mi páčila dokonca viac ako Kliatba Titanov) Fakt odporúčam. :)

5 Ilía Ilía | E-mail | Web | 18. ledna 2016 v 20:27 | Reagovat

[4]: Já to začala číst hned, jak to vyšlo a už to taky znám skoro slovo od slova. Jen poslední kniha mi zbývá, ale s tou čekám, až si najdu čas na zrecenzování všech dílů BO. Osobně se mi nejvíc zatím líbil Hádův chrám. Leo team!!! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama