RECENZE- Divergence

9. srpna 2015 v 20:29 | Iva Vrbová |  Knihy
Chybička se vloudila. Asi před týdnem jsem si tak projížděla rubriky a najednou jsem přišla na to, že nikde nevidím svoje recenze na Divergenci a Rezistenci! Nejspíš jsem je při stěhování nějakým nepochopitelným řízením osudu opomenula a omylem je nechala na starém blogu. Ale zase je mi líto tam zrovna tyto recenze nechat, protože jsem zrovna tady na tyto dvě docela pyšná. Takže je sem házím teď. Udělala jsem nějaké menší úpravy a příští týden se můžete těšit na Alianci :)

Obálka titulu Divergence


Anotace

Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.


Děj

Spousta lidí vám možná řekne, že je to napodobenina Hunger Games. Spousta lidí vás bude odrazovat od toho, abyste si knížku přečetli.
Já vám to řeknu narovinu. Ano, hlavním tématem celé trilogie je revoluce (spíš odhaduju, když jsem teprv u prvního dílu, ale budiž). Ano, hrdinka je postavena před nelehkou volbu. Musí si vybrat, jestli zůstane se svojí rodinou v Odevzdanosti, nebo poslechne své srdce, své já, a přestoupí k Neohroženým. A ano, potom následuje její výcvik. Ale tady pro mě veškerá podobnost končí. Ale radši začneme hezky od začátku, že ano...
Tákže, děj se odehrává v budoucnosti v Chicagu. Celé město je rozděleno do pěti frakcí: Odevzdanost, Upřímnost, Sečtělost, Mírumilovnost a Neohroženost. Tyto frakce byly vytvořeny po válce. Každá z nich bojovala za jednu dobrou vlastnost, která by podle jejich mínění měla 'vyhladit' zlo páchané lidmi (např. Sečtělí tvrdili, že za zlo a válku mohla nevzdělanost. Proto zasvětili celý svůj život studiu apod.)
Beatrice právě oslavila šestnácté narozeniny a čeká ji obřad, při kterém si vybere svoji frakci, ve které bude po zbytek života. Při testu, který by jí měl říct, pro jakou frakci má největší vlohy se však ukáže její výsledek nejednoznačný. A teď ji čeká nelehká volba. Má zůstat s rodinou v Odevzdanosti, frakci, která bojuje proti sobeckosti? Frakci, ve které je přímo zakázáno soustředit se na sebe a smyslem života je pouze pomoc druhým? Frakci, pro kterou je Beatrice, jak ona sama říká, příliš sobecká? Nebo má udělat to, co chce ona a zběhnout? Myslím, že dokážete odhadnout její volbu.
Následuje tvrdý výcvik. Pod novým jménem Tris se potřebuje naučit bojovat, házet noži, umět ovládat strach. Pokud totiž tohle všechno nezvládne, tak při poslední zkoušce vybouchne a skončí sama venku, spolu s lidmi, kteří živoří na ulici a nemají žádnou frakci.
Mezi tímhle vším se však Tris stihne ještě zakoukat do svého instruktora, Čtyřky. Víc vám už neřeknu, protože bych prozradila příliš. Takže čtěte, děti moje.

Hlavní postavy

Tris - Ta holka je naprosto úžasná. Není krásná, jak byste možná čekali. Je úplně obyčejná. Dobře jí to však pálí. Dokáže se zabrat do toho, co dělá. Dokáže se vypracovat. Umí bojovat za to, za ty, co miluje. Není žádná slabá chudinka, která by potřebovala od všech ochraňovat. Je odvážná a svá a za celou knížku mi nelezla ani jednou na nervy. Někde jsem četla recenzi, jejíž autorka psala, že je neuvěřitelně sobecká. Já jsem za celých těch 344 stran nějak nedokázala tu její sobeckost nikde najít.
Možná vám ostatní budou tvrdit, že Tris ani zdaleka nedosahuje kvalit Katniss nebo např. Harryho. Já vám to ale řeknu takhle, ona není horší. Je jen jiná. Život v Chicagu je celkově mnohem lehčí, než v Panemu. Katniss byla statečná už od začátku. Harry musel trpět u pěstounů. Tris se to musela všechno naučit. Celý život žila ve frakci, kde měla zakázáno se soustředit na sebe. Do zrcadla měla dovoleno se podívat jen jednou za tři měsíce, když jí matka stříhala vlasy. Když přestoupila k Neohroženým, najednou byla volná. Najednou mohla dělat všechno, co kdy chtěla. A to je na ní právě tak kouzelné. Že sledujeme její proměnu ze zakřiknuté nesobecké holčičky na silnou a sebevědomou ženu, která nemá problém s tím, prosadit to, co chce ona.

Čtyřka- Skvělý kluk. Skvělý bojovník, skoro ničeho se nebojí, navíc je to fešák. V druhé polovině knihy se dozvíte i důvod, proč si říká Čtyřka a jeho pravé jméno. Od toho jména se všechno začne tak hezky svazovat. Pokud jsem do té chvíle hledala marně nejaké souvislosti, tak to jméno je všechny vyjasnilo.

Potom jsou tam samozřejmě ještě další postavy. Trisin bratr, rodiče, kamarádi z Neohroženosti. Ono to však všechno souvisí se vším a já se bojím, abych neprozradila něco, za co byste mě možná ukamenovali.

Moje hodnocení

Pokud jsem byla na začátku trochu skeptická ohledně toho humbuku, co se kolem této série dělá, tak teď ho naprosto chápu. I když je to první dílo Veronici Roth, tak je neskutečně dobré. Knížka mě do sebe vtáhla a já se nemohla odtrhnout dokud jsem nepřelouskala poslední stránku. Musela jsem číst přes noc při baterce. Nemohla jsem odolat, i když jsem nemocná a vím, že bych měla odpočívat.
Hlavní hrdinové mě neštvali!
Knížka je napěchovaná emocemi a ještě k tomu psaná z pohledu Tris, takže jsem se do ní mohla vžít ještě víc.

Po knize jsem sáhla a vlastně nevěděla, co bych měla čekat. No a pak jsem začala číst a byl to jeden velký šok! Ani v HG jsem tolik nešokovala jako tady. V HG jsem totiž tak nějak všechno čekala. To temno tam bylo cítit na každém rohu. Byla jsem připravená na to, že se tam budou dít zlé věci. Avšak tady ne. V jednom kuse jsem měla otevřenou pusu údivem. V jenom kuse jsem zas a znovu žasla nad tím, jak musí být každy Neohrožený silný.
Knížka mě donutila přemýšlet nad tím, jak bych se zachovala já, kdybych byla v Trisině situaci. Jestli bych dokázala přestoupit k Neohroženým. A víte co? Dokázala. Já CHTĚLA skákat z jedoucího vlaku. Chtěla jsem vrhat noži. Chtěla jsem sedět na křesle v simulační místnosti, nechat si do své hlavy promítat svoje největší strachy a bojovat s nimi. Chtěla jsem tohle všechno podstoupit. Právě tohle je na té knížce tak skvělé. Že vás donutí zamyslet se nad svýma hodnotama. Právě proto už mám doma další díl a co nejdřív si ho přečtu.
A víte co? Líbilo se mi na tu chvilku být Divergentní a bojovat spolu s Tris o přežití.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 11. srpna 2015 v 9:22 | Reagovat

Vypadá to zajímavě. Sice toho druhu knihy moc nečtu, ale kdo ví, možná po ni někdy sáhnu.

PS.: Nevím, jestli sis všimla, ale máš ten článek v rubrice Soutěže. Asi se ti vloudila chybička :)

2 Ilía Ilía | E-mail | Web | 11. srpna 2015 v 16:32 | Reagovat

[1]: Díky za upozornění :)

3 Ettelwen Ettelwen | Web | 12. srpna 2015 v 8:22 | Reagovat

Viděla jsem zatím jen film, a ten mi přišel nedomyšlený, strojený a neoriginální. Kniha se mi do ruky nedostala, takže nemohu soudit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama