Jak chodí elfové na záchod?

25. února 2015 v 0:10 | Iva Vrbová |  Téma týdne z fantasy světa aneb Vaše názory sem…
Začátkem školního roku mě přepadl nápad na jistý článek. Zapsala jsem si to, ale co čert nechtěl, moje Paní múza si právě v tu chvíli vzala placenou dovolenou, a tak stejně rychle, jako mě inspirace našla, ode mě zase s křikem a s raketovým pohonem za zadnicí odlétla. Proto nemělo vůbec smysl, abych se do takového, dá se říct, kontroverzního tématu pouštěla.
Před pár dny jsem však jako zázrakem při rollování facebookem narazila na článek, týkající se problematiky postavení lidských střev při sezení na záchodové míse (vidíte? Už se dostáváme k tomu kontroverznímu... a pro někoho nechutnému). V tu chvíli mi na mysl přišel onen nápad, tou dobou už dávno zapadlý v hlubinách mého notýsku. A tak jsem tady. Už podruhé jsem si vzala na mušku chudáky elfy, kterým se tímto poníženě omlouvám. Když oni jsou ale tak dokonalý materiál na tyhle tématické články.

Laston: Elfové tvoji omluvu nepřijímají.Nejspíš byste to mohli brát jako pokračování TOHOTO mého patvaru, což byla odpověď na Hunteřin článek pojednávající vůbec o celé věrohodnosti elfů. Když jsem si ho dnes odpoledne četla, měla jsem sto chutí ho buď stáhnout nebo přepsat. Vzhledem k tomu, že na první možnost nemám srdce a na druhou dostatek času, ponechávám ho zatím v této podobě. Pokud bude mít někdo dost velké... jak se to říká?... koule, předem se omlouvám za ty bláboly, které jsem tam psala.
Předem říkám, že i když se v článku tu a tam objeví Lastonův komentář, odmítá mi prozradit, zda se moje představy a domněnky ubírají alespoň zhruba správnou cestou.

Laston: A ty se divíš? Po té poslední otázce ti už v životě nic neřeknu!

Tak, co kdybysme se na to vrhli?

Laston: NE! Prosím, ta holka je šílená!
Ilía: Ale kuš!

Nebojte, nemusíte se bát. Nejsem tak zlá, abych na Vás hned ze začátku vybalila tu otázku z nadpisu. Mám pocit, že bych pár lidem mohla způsobit měnší záchvat kašle. Takže začnu něčím lehčím.
Přemýšleli jste už někdy o tom, jak moc jsou všichni elfové dokonalí? Já se touto otázkou nikdy příliš nezaobírala, až do chvíle, kdy mě napadl ten dotaz z titulku. Po tomto momentu jsem se už nemohla vrátit do stavu blažené nevědomosti, kolem mě se začaly rojit příklady a dotazy, co elfové dělají veřejně, co jen v soukromí, co je pro ně tabu, a co vlastně ani vůbec neznají.
Ještě, než uvedu konkrétní příklad, bude potřeba si pro naše potřeby zavést svět, ve kterém se elfové budou nacházet. Říkejme mu třeba Příkladov (ano, vím, že to zní jako obšlehnuté z dětské knížky). Příkladov je svět, kde vládne pořád hluboký středověk, nebo doba jemu podobná. V našem Příkladově spolu žijí lidé a elfové v jakési harmonii. Jde o společnost, ve které umí kouzlit jen velmi malá část populace (aby to bylo trochu reálné), ať už mluvíme o jedné nebo o druhé z ras. Sem tam se sice semele nějaká nepříjemnost, ale s postupem let se na všechny křivdy zapomíná a Všehomír zůstává nenarušen. To znamená, že mluvíme o době mírové, nepoznamenané jakýmikoliv válkami (nebo vůbec čímkoliv, co by mohlo nějakým způsobem pozměnit každodení návyky elfského národa). To jen tak pro pořádek.
A jde se na konkrétní příklady. Co třeba ústní hygiena? Nejsem žádný odborník na stav chrupu lidí žijících ve středověku (a pokud by tu nějaký byl, tak mě prosím opravte), ale dle mého skromného odhadu nebyl moc valný. Proč? Nebyly kartáčky (a pokud ano, tak nejspíš ne úplně... účinné), nebyli zubaři (a pokud ano, tak nejspíš ne úplně... nejprofesioálnější). A když neměli možnost pečovat o svoje zuby lidé z měst, která byla středobodem všeho společenského i vědního života (no, přesně jako teď), jak by se mohli k něčemu lepšímu dostat elfové, kteří žili v lese, na samotce.
Samozřejmě, mohli použít kouzla, ale vzhledem k tomu, že odmítám druh, elfího kouzlení alá přičaruj si co můžeš (protože podle mě takhle elfí magie nefunguje. To si schovejte pro Harryho Pottera), mluvím tu o kouzlech jako je 'Vyčisti mi ústa' nebo jiné podobné věty. Ale kouzlit také neumějí všichni, takže by měla svěží dech jen nějaká třetina populace, ne-li míň.

Laston: Já mám svěží dech vždycky, a to neumím kouzlit!
Ilía: To proto, že jsem ti koupila elektrickej kartáček a žvejkačky! Pardon *mile se usměje na zaražené čtenáře*

Tím pádem "těm obyčejnějším"/nekouzelníkům zbývá možnost čistit si zuby 'po lidsku', nebo vůbec. A obojí případ mi připadá tak hrozně... neelfské. Je jasné, že by jim muselo smrdět z pusy, až by uvadly všechny kytky. Ale dovedete si představit elfa, kterému smrdí z pusy? Představte si Legolase a Aragorna. S těžkým srdcem přiznávám, že Aragornovi by nejspíš z pusy vážně táhlo. Ale Legolas? TEN Legolas? To by dřív vybouchla Sluneční soustava, než by mu páchlo z úst. To jsou ti elfové samočistící???
Od těchto čistě fyzických problémů se přesuňme k duševní stránce elfstva. Přemýšleli jste někdy nad tím, zda si elfové vyznávají lásku? Neptám se, zda umějí milovat, to by byla blbost. Ne, jde mi o něco jiného. Ať už si vezmeme pod mikroskop Romea s jeho slavným vyznáním pod balkónem, nebo mládež jednadvacátého století, co se na sebe vrhá, kde jen může, v obojím případě je to určité ukázání svých citů svému protějšku (a někdy i veřejnosti). Když si představím Legolase, jak se na nějakou vrhá za rohem- ne, FUJ, pryč! Tohle nechci ani vidět, ani slyšet, ani nic. Taky je Vám z toho nanic?
To Romeova metoda je už o poznání lepší, ale pořád je tak nějak moc... lidská. Budeme se teď chvíli soustředit pouze na mužskou část elfské populace (předpokládám, že elfky by s tím takový problém neměly. Známe chlapy, žeano ;D). Jde o ta dvě jednoduchá slovíčka. Já si prostě nedokážu představit žádného čistokrevného elfa, jak říká: "Miluji tě." Možná je chyba ve mně, v mojí fantazii. Možná jsem už tak moc znechucená ze všech těch fanfikcí, ve kterých si Legolas s Tauriel/Arwen/Galadriel/jeho vymyšlenou VLASTNÍ! sestrou (ano, i kus takové povídky jsem četla) po celou dobu vyměňují sladká slovíčka, ale prostě to nejde. Přidejme k tomu tu pověstnou usedlost elfské rasy, ve které si nedovedu představit, že bych jako elfka někoho uháněla, a myslím, že máme důvod, proč se ve všech knihách, povídkách a bůhvíčem ještě rodí elfům tak málo dětí. ...nebo jsou prostě příliš pyšní na to si přiznat, že mají někoho rádi?

Laston: Zapomněla jsi se zmínit o tom, že pyšné jsou většinou právě jen ty elfky, a že jim žádný elf není dost dobrý. Já bych některé klidně vyznal lásku, kdyby to nebylo jak mluvit do skály. Nikdo mě nemá rád.
Ilía: Já tě mám ráda!
Laston: Ty jsi jako moje matka. To se nepočítá. Ale děkuju.
Ilía: Nemáš zač, zlato... umyl sis ruce před jídlem?

A konečně jsme se dostali k tomu, na co všichni netrpělivě čekáte. Jak, u všech možných smyšlených povídkářských bohů, chodí elfové na záchod??? Když jsem tuto otázku položila Vědmi, odpověděla, že přece do přírody. Ona je taková odpověď přirozená. Přece do přírody. Ale když se nad tím zamyslíte... to bych radši překousla to, že elfům smrdí z pusy, než, že s patřičným hudebním doprovedem vyprazdňují svoje střeva (ano, nechutné, já vím) po lidském způsobu. Nebo jinak, záchod bych pochopila. Je to takové elegantní řešení. Jenže v našem Příkladově nemůže být o žádném záchodě ani zmínka. Když si představím, jak tam někde za keříčkem libovolný elf... TO PŘECE NEJDE! To je tak neelfské, až to bolí!

Laston: A taky je to jedno z tabu, o kterých jsi mluvila na začátku. Takže, co kdybys přestala psát?!

Jedna umělkyně nakreslila portréty slavných osobností (mezi nimi byli třeba královna Alžběta, Barack Obama, Dalajláma) na toaletě, aby ukázala, že tito lidé lidmi pořád jsou. Jenže, co s elfy? Ti nejsou lidé, ale vylučovat musejí stejně jako my. Pro tohle nemám žádné možné vysvětlení. Nedokážu si představit, že by to dělali normálně, ale zároveň nemůžu nabídnout žádnou alternativu. Spotřebovávají všechno do poslední kapky tak, že nic nezůstane? Takže by neměli močový měchýř... žádná vylučovací soustava... vždyť to je nesmysl. Nebo se to odvádí jinudy? A pokud ano, kudy? Myslím, že na nic lepšího už nepřijdu.
Pár lidí jsem se na tuto otázku ptala, ale nikdo mi nedokázal uspokojivě odpovědět. Docela mě však udivilo, že spoustě lidí nedělá problém představa vylučujícího elfa, tak jako představa elfího páru (Vy víte, jak to myslím, ale nechce se mi to tu psát na plnou pusu... což je docela absurdní, vzhledem k tomu, co jsem probírala o pár řádků výš). Toto zase nedělá problém mně, nepřijde mi na tom nic neelfského.
Fuj, tenhle článek je ale nechutně dlouhý!... a taky nechutný. Upřímně doufám, že jste u něj nikdo nic nejedli (příště budu muset dát varování do perexu). A teď bych si ráda přečetla Vaše názory. Máte nějaký další příklad dokonalosti elfů, která nezapadá do celkového reáného světa? Jsem zvědavá na Vaše postřehy. Rozjedeme diskuzi, lidi :)
A ještě jedna třešnička navrch. Potí se elfové nebo ne? Odpovědi prosím dolů.

Ještě jednou se omlouvám všem, které jsem znechutila. Snad mě za tento článek nezadupete do země.

Laston: Myslím, že si na tebe celý elfský národ brousí nože!
Ilía: Tak mě ochráníš *zamrká na něho*
Laston: Po tom, cos probírala naši střevní mikroflóru na internetu? Ještě jim podám brousek!
Ilía: TY JEDEN MRŇAV-

Porucha není na vašem přijímači.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vědmi Vědmi | Web | 25. února 2015 v 10:21 | Reagovat

Tak na to pozor! Ve středověku zubaře měli!...jen mu říkali kovář... :D
No, elfí ústní hygiena...jsou to bylinkáři od přírody, na to mají určitě nějaký kytičky nebo jiné podobné přírodní tento (navíc ve fantasy světech roste všechno - třeba strom s citróny, ze kterých po rozříznutí vyskakují vdavekchtivé nahé ženské) (jo jo, čtu pohádky) :D
Ale tak náhodou, představa Legolase, jak se na nějakého/nějakou za rohem vrhá, to není při dnešní klesající elfí morálce tak úplně nemožné :D
Ohledně vyznání lásky - to je těžký o tom přemýšlet, vždyť ani sama to nedělám, a to jsem, aspoň podle posledních zpráv, z větší části člověk :D
(Hanzi: Ááá, problémy v rodině? Soucítím s tebou, kamerad) Ale zalez!
Křovíčko, záchod, potažmo komín (ty víš!)...není to jedno? Hlavně že když už, tak už :D Zpracování do poslední kapky? Vždyť to je nesmysl, ať už by to zpracoval sebedokonaleji, pořád zbyde nějaká ta odpadní látka, kterou je potřeba dostat ven, takže tuhletu veskrze přirozenou potřebu musí taky nějak provádět. A pochybuju, že mají kytičky i na tohle :D
V podstatě navenek není elf nic jinýho než člověk s trochu špičatéma ušiskama. Do hlubších podrobností v představách zabíhat nemusíme, tak nevidím důvod, proč by měl být problém představit si elfíka takhle po ránu jen v trenkách, jak chlemtá mlíko přímo z krabičky, natož pak při jakékoli jiné...hm...činnosti :D
Jestli se potí? Jistě! No minimálně Nuada jo, když se snaží zapírat, že mi nelezl do osobních složek :D
A mám příspěvek do diskuze! Z estetické stránky! Jak dlouho může trvat nějakému random elfovi (říkejme mu například Legolas :D) se ráno upravit? Učesat, zamaskovat ty fialové kruhy pod očima (pozůstatek nočního běhání po lese)...zkrátka udělat z toho strašidla zase člově- éééé, teda elfíka! :D

2 Ilía Ilía | E-mail | Web | 25. února 2015 v 12:56 | Reagovat

[1]:  Moje tušení, že se o zubaři zmíníš jako první se potvrdilo. :D
Vidíš, to mě nenapadlo. Taková elfí u´stní voda... ale zuby přece mají taky a v nich se zachytá tolik svinstva, že by potřebovali žíravinu, aby to dostali pryč. :D Ještě o tom popřemýšlím.
Elfa v trenkách a mlíkem si kupodivu představit dokážu, ale to vylučování prostě ne. Asi je chyba ve mně :D
Pozdravuj Nuadu, a že děkuji za jeho příspěvek do diskuze... i když nejspíš nedobrovolný. :D
Bohové, když si představím Legolase po ránu (nejlépe ještě s kocovinou), jdou na mě mdloby. Víš, řekla bych, že jejich ranní příprava se bude pohybovat v desítkách minut, asi podobně jako u prrůměrné dospívající dívky. Takže... čtyřicet, třeba? Bez umytí vlasů, samozřejmě. To připočti ještě dalších dvacet, aby byly krásně hebké a lesklé :D
Laston: Jak. Tohle. Dokážeš. Vypustit. Z. Pusy!
I: No, co by? Ráno tě stopuju O:)

3 Ell Ell | Web | 28. února 2015 v 7:16 | Reagovat

To je skvělý článek! A Laston je boží :) Ale je fakt, že o tom, jak si čistí zuby nebo chodí na záchod, jsem nepřemýšlela.

4 Irith Irith | Web | 28. února 2015 v 20:04 | Reagovat

Představa elfa někde za keříčkem se mi zdá celkem reálná, až na to, že pak by se ten jejich lesík brzy změnil v jedno velké minové pole.
Jak si vyznávají lásku? Rozhodně dlouze, poeticky a totálně beznadějně.
Je fakt, že představa Kozka, jak mu koza každé ráno a večer pečlivě drhne zuby je trochu zajímavá, ale třeba to nepotřebují. Třeba mají permanentní protézy.
A elfí milování? Mám pocit, že elfátka musí vznikat jen z platonické lásky a spousty básniček.
Ber to jako ironii. Nemám ráda elfy :-)

5 Polly Polly | Web | 28. února 2015 v 20:27 | Reagovat

[4]: třeba to mají jako králíci a do lesíčka chodí vždy na jedno vyznačené území...
A navíc, Kozk by to mohl praktikovat tak, že by žvýkal kozí vlnu, a tak by se kousků potravy zbavil celkem jednoduše. Taky se to dá použít jako dentální nit., stačí mít s sebou kolovrátek.
Nebo si elfátka vyzpívávají ze stromů (mám pocit, že v Eragonovi si vyzpívali barák, tak proč ne mimino?)

6 Ilía Ilía | E-mail | Web | 28. února 2015 v 21:10 | Reagovat

[4]: Chudák lesík :D
Ach ty básničky. A co takhle- zatímco koza Kozkovi čistí zuby, on jí recituje milostnou poezii a z toho se jí za pár měsíců narodí první čistokrevná Kozk-koza na světě!
Vím, že je nemáš ráda, čekala jsem, kdy se ozveš :D

[5]: Tím pádem nemusí hnojit!!! :O A na tom místě pak rostou ty největší jahody! Já na to přišla, proč dokážou přežívat jen na těch různobarevnejch kuličkách! Díky, Polly! :D
Ehm... a nevznikla by z toho teda spíš driáda (nebo, jak se jim to, u všech rohatejch, nadává) než elf? O.o Ale to mě nenapadlo. :)

7 Frána Frána | Web | 8. března 2015 v 10:56 | Reagovat

Božínku, nad tímhle jsem nikdy nepřemýšlela :D Ale on to není problém jenom elfů. Třeba i taková urozená, středověká šlechtična - od té by v pseudo-středověkém fantasy nikdo nečekal, že jí bude smrdět z pusy. Nemluvě o tom, že autor chce, aby ta svůdná a oslnivě krásná dívka byla doopravdy oslnivě krásná. Nikdo se nezajímá o to, že tehdy neměli kartáček na zuby (nebo třeba temně rudé vlasy a výrazně zelené oči...)

8 Victoria Victoria | Web | 18. března 2015 v 21:45 | Reagovat

Tohle choulostivé téma mě už taky několikrát napadlo :-D.
Je srandovní nad tím přemýšlet. Třeba to elfové vylučovali nějak jinak, kdo ví :-D. Ale když jedli samé bylinky, tak to asi žádná hrůza nebyla :-D.
Spíš si představ takového Gimliho, jak někde dřepí :-D. Nebo Gandalfa. Nebo Voldemorta :-D. Tohle je jakési tabu, které se v knížkách neobjevuje (výjimkou je Darren Shan, ale ten to nastínil celkem slušně :-D).
A co třeba taková menstruace? Elfky přece dokázaly porodit děti.
A opět se tento "problém" objevuje i v jiných knížkách - co třeba taková Bella Swanová? Prakticky má být mrtvá, ne? :-D Ale musím uznat, že tyto úvahy jsou docela nechutné :-D.

9 Vendëa Lissësúl Vendëa Lissësúl | Web | 11. dubna 2015 v 12:58 | Reagovat

Ou, tak nad tím jsem nikdy nepřemýšlela. :D Zajímavý, jen co je pravda :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama