RECENZE: Mediátor- Krajina plná stínů

1. listopadu 2014 v 21:51 | Iva Vrbová |  Knihy
A je tu další recenze. Tato knížka mi ležela v poličce víc než dva měsíce. Třikrát jsem si ji musela jít prodloužit do knihovny a teď, když jsem se k ní konečně dostala lituju, že jsem si ji nepřečetla dřív. Hned po první stránce se katapultovala do mého seznamu nejoblíbenějších knížek/sérií.

Pozn. Jak je mým zvykem, tak se v textu budou naprosto určitě vyskytovat spoilery. Ne moc velké, ale pokud by to někomu extrémě vadilo, tak recenzi... nebo alespoň děj, nečtěte.


Autorka:

Meg Cabotová- Tato spisovatelka vytvořila např. slavnou Genovskou princeznu Miu. Určitě ji všichni znáte.

Anotace: Svět šestnáctileté středoškolačky Susannah se hemží duchy, zbloudilými dušemi, které potřebují pomoc, aby se dostaly do "země stínů". Pomoci jim mohou "mediátoři", lidé se schopností zesnulé vidět a hovořit s nimi. Suze je jinak normální 16letá středoškolačka, která se musí vyrovnávat s matčiným sňatkem, přírůstkem tří nevlastních bratrů, stěhováním z New Yorku do Kalifornie a změnou školy...


Děj:

V tomto případě je anotace naprosto nedostatečná. O knížce a jejím ději neříká skoro nic, takže se to pokusím krapet rozšířit.
Jak už bylo řečeno, příběh se točí kolem šestnáctileté Susannah, která má neobvyklý dar. Je totiž mediátor. Pozor! Neplést s médiem. Médium je něco jiného. Na rozdíl od média dokáže mediátor s duchy nejen mluvit, ale také se jich dotýkat jako by to byly živé bytosti. Úkolem mediátora je pomoct duším, které z nějakého důvodu zůstaly tady na tomto světě, se dostat dál. Pomoct jim vyřešit nějaký ten úkol, který nestihly.
Suze viděla svého prvního ducha, když jí byly dva roky a od té doby je vídá pravidelně. Zjevují se u ní v pokoji (např. její otec, který zemřel, když jí bylo šest), v knihovně, v obchodě... prostě všude. A požadují, aby jim Suze pomohla. Ta je z toho po čtrnácti letech už opravdu rozmrzelá, takže když se její matka znovu vdá a ona se s ní musí přestěhovat na sever do Kalifornie, není vůbec nadšená z toho, že se- kromě tří nevlastních bratrů- musí vypořádat ještě s duchem kluka/muže (bylo mu dvacet, když zemřel), který umřel v jejím pokoji asi před 150 lety. Neměla bych zapomenout, že je to opravdu OPRAVDU! pohledný duch. Suze se nedokáže smířit s tím, že by v jednom pokoji měla živořit s jedince opačného pohlaví- i když ten dotyčný už 150 let číchá k fialkám zespoda- takže ho hezky rychle vypakuje.
Hned druhý den nastupuje do církevní školy (Suze není žádná zatvrzelá křesťanka, takže je docela zábava sledovat, jak se snaží vyprovokovat novicky, sestry učitelky atd.) a čeká ji docela šok v podobě otce Dominika- ředitele školy, faráře, bývalého učitele biologie...- který je mediátor stejně jako ona. Další překvapení má jméno Heather. Tato dívka, roztleskávačka- teď už vlastně duch- si prostřelila hlavu, když se s ní rozešel její přítel. Je plná nenávisti a také přesvědčená, že Suze chce zaujmout její místo. Že jí chce ukrást přítele, nejlepší kamarádku, místo ve škole, prostě všechno. V momentě, kdy se Heather pokusí svého bývalého přítele zabít musí Suzannah začít něco dělat...

Hlavní postavy:

Suzannah- Ta holka je docela od rány. Nečekejte žádnou Bellu, prosím vás. Za těch čtrnáct let se naučila, že všichni duchové nejsou jenom hodní. Kolikrát byla v nemocnici se zlomenými žebry a končetinami všeho druhu, když se s ní zbloudilé duše odmítly slušně domluvit. Nebojí se proto- když ji naštvou- je nakopat tam, kam slunce nesvítí (chudák Heatheřin nos to zjistil hned první den ve škole), nebo použít trochu drastičtější metody k tomu, aby je odsud dostala: SPOILER! např. exorcismus.

Jesse- Zamilovala jsem se! Už zas. To je prostě... Aaa! Musíte si to přečíst, aby jste věděli, o čem mluvím. Zkusím vám ho trochu popsat. Kromě toho, že je to opravdu- vypujčím si slovo ze slovníku Suzannah (tato knížka byla vydána v roce 2000, tak se nedivte)- řízek (tmavé vlasy, tmavé oči, kožené kalhoty, taková ta bílá košile s výstřihem až k pupíku, která toho víc ukazuje, než zakrývá ;D, opálený, svalnatý), tak je i sympatický. Hodný a vtipný taktéž. A víte co mě na něm fascinuje nejvíc? Že to není badboy a mně se i přesto líbí!! Chápe to někdo???

Otec Dominik- Tenhle starý dědouš je- jak Suze říká- řízek mezi šedesátníky. A taky, když je to farář, bere svoje mediátorování jako dar (na rozdíl od Suze, která ho bere jako prokletí, kvůli kterému ji alespoň jednou do týdne vodila domů policie, lámala si kosti v těle a ještě ani jednou neměla kluka). Jak on sám říkal: "K duším se máme chovat s úctou. Jsme jejich průvodci na cestu k Bohu."

Cee Cee- nejlepší kalifornská kamarádka Suzannah. Albínka, se kterou se nikdo do příchodu Suze nebaví. Redaktorka školních novin. Děsně chytrá...

Heather- V první řadě je to duch. Potom taky blondýna, roztleskávačka, všichni ji milovali... trochu melodramatická a naivní (její kluk se s ní rozešel po tom, co pochopil, že si ho chce vzít a on se tak trochu... ehm... vyděsil). Myslím, že kdyby si neprostřelila hlavu a netrpěla až nezdravými sklony zabíjet všechny kolem sebe, byla by docela fajn.


Moje hodnocení:

Miluju celou tu sérii, která dohromady čítá šest knih. A za Jesseho musím dát jedenáct bodů z deseti. Samozřejmě.
Jenže.Tučné a kurzívou napsané JENŽE. Ty nejdelší knihy mají jen něco přes dvě stě stran a tahle má přesně 192. To máme my, zkušené čtenářky, přečtené dvě knihy za den. Což je slabota, lidi.
... ale i přes tu délku dávám 9/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama