Recenze- Hunger Games: Síla vzdoru

3. listopadu 2014 v 8:52 | Iva Vrbová |  Knihy


HUNGER GAMES – Síla vzdoru
Název: Hunger games: Síla vzdoru
Díl: 3
Autor: Suzanne Collins
Počet stran: 344
Nakladatelství: Fragment
Anotace:
Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být.

Proti všem očekáváním přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo postání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo…

Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká...

Děj: (upozorňuji, že se tu vyskytují spoilery. Nebudu se snažit je obcházet, protože to ze sebe potřebuju všechno vypsat)

Z dvanáctého kraje přežila jen hrstka lidí. Všichni jsou nyní občané Třináctého kraje. Katniss se pak stává reprodrozdem, který má sjednotit všechny kraje proti Kapitolu.
Jako reprodrozd natáčí se štábem, Hurikánem a Finnickem proklamy. Prezident Snow na to však reaguje využíváním Peety proti Katniss. Ta se prostě jednoho dne z toho tlaku zhroutí.
Všem dochází, že aby reprodrozd zase fungoval, je potřeba zachránit Peetu. Hurikán a pár dalších lidí se vydávají na misi do Kapitolu pro všechny zajaté vítěze.
Peeta je však po návratu naprosto jiný. Vychází najevo, že mu v Kapitolu pokroutili vzpomínky na Katniss, takže ji teď chce zabít.
Nakonec se Katniss přece jen dostává do Kapitolu, kam je po nějaké době poslán i Peeta. Jejich jednotka se postupně probojovává do města. Za sebou však nechávají své zraněné nebo padlé druhy. Umírá také Finnick.
Těsně před cílem je naživu už jen Katniss, Peeta, Hurikán a dva členové štábu. U prezidentského paláce je však čeká nepříjemné překvapení. Dvě vlny bomb, které jsou shozeny na bezbranné děti zabijí taktéž Katnissinu sestru Prim.

Katniss je ošklivě popálená a dopravena zpět do třináctého kraje. Prezidentka Coinová jí však sděluje, že právě ona smí popravit prezidenta Snowa. Je také rozhodnuto, že budou uspořádány poslední symbolické hry, ve kterých budou figurovat děti nejvýše postavených obyvatel Kapitolu. Po rozhovoru se Snowem Katniss zjišťuje, že bomby, které zabily její sestru, seslala ve skutečnosti Coinová, a když potom, při popravě, stojí před Snowem a míří mu šípem na srdce, nezabíjí prezidenta. Zabíjí Coinovou.
Katnissin s Haymitchem se vrací do Dvanáctého kraje. Hurikán dostává práci ve druhém a Katnissina matka ve čtvrtém. O pár měsíců později přichází zpět i Peeta. S Katniss se sbližují a ona poznává, že je pro ni ten pravý.

Hlavní postavy:

Katniss: Štvala mě. Naprosto strašně moc. Hrozně mi vadila její nerozhodnost ohledně Hurikána a Peety. Když už se tam Peeta, podotýkám, že v naprosto hrozném stavu, objevil, tak se k němu nedokázala chovat ani s přiměřenou slušností. Třetí díl mi Katniss naprosto znechutil. Na konci, když se vrátila do Dvanáctky se to trochu zlepšilo, ale už navždycky ve mně ty pocity nejspíš zůstanou.
Navíc mě zklamala, když souhlasila s posledními hrami. Řekla, že je to kvůli Prim. Myslím, že Prim by se její rozhodnutí spíš hnusilo.

Peeta: Bylo mi ho strašně líto. Nejen kvůli tomu, co se mu stalo v Kapitolu. Myslím, že mnohem víc mu ubližovala Katniss. Když ho nazvala mutem, měla jsem chuť jí jednu vlepit. Tak trochu nechápu, jak ji na konci, po tom všem, mohl pořád ještě milovat. Nechápu, jak s ní mohl zůstat a mít děti, po vší té bolesti, kterou mu způsobila.

+SPOILER+
Finnick: Stydím se. A mám chuť vraždit. Víte, proč se stydím? Protože já si ani pořádně nevšimla chvíle, kdy zemřel. Prostě jsem četla. Všude akce. Honí je mutové. Najednou jsou nahoře a Finnick nikde. Musela jsem se vrátit půl stránky dozadu, abych se ujistila, že Finnick tam doopravdy zůstal. Ani brečet jsem nemohla. A hrozně se za to stydím. Finnick by si slzy zasloužil.
Poprvé se mi spustily slzy až, když shodili ty bomby. Ale to jsem ani tak nebrečela kvůli Prim. Ta mi nijak moc k srdci nepřirostla. Ne. Brečela jsem kvůli Finnickovi. Zatímco Katniss trpěla kvůli Prim, tak já vzlykala do kapesníku pro Finnicka. A kdybyste mě mohli vidět. Byl to pohled pro bohy. :D
Nejvíc mi vadí, že ani neviděl svého syna. Že si ho nemohl pochovat. Lituju, že s Annie byl jen tak krátkou chvilku. Lituju ho za ten strašný konec.

Hurikán: Věděla jsem, že je lovec. Ale doopravdy mě překvapila jeho dravost, když plánovali útok ve Dvojce. Bála jsem se ho... a taky byla naštvaná. Tak strašně mi v druhé polovině knihy lezl na nervy. Mám ho ráda. Fakt, že jo. Jen ho nesnáším za to, jak se motal kolem Katniss. Jak odsuzoval Peetu. A pak... byla to jeho bomba, která zabila Prim. Neříkám, že za to může. To bych si nedovolila. Jen si s ním prostě budu tuto událost už vždycky spojovat.

Moje hodnocení:

Čekala jsem epický konec. Čekala jsem něco, z čeho se mi zastaví srdce. Lhala bych, že se mi nezastavilo... jen z naprosto jiného důvodu, než jsem čekala.
Pamatuju si, jaký názor na tuto knížku jsem měla před rokem. Strašný. Připadalo mi to hrozně nudné. Lov s Hurikánem, hádka s Hurikánem. Lov s Hurikánem. Hádka s Hurikánem. Občasné zpestření Peetovými vraždícími sklony.
Teď, když jsem to ale četla podruhé, jsem se ale dokázala soustředit i na něco jiného, než jen na to, jak mě Katniss hrozně štve.
Autorčino psaní se viditelně posunulo dopředu. Víc rozepisuje. Víc popisuje okolí... jen, kdyby nepokulhával ten děj. Nenudila jsem se. To u této série snad ani nejde... jen mi kniha připadala nejslabší ze série.
Ani kdybych dokázala odhlédnout od nesnesitelné Katniss, tak by se mi nelíbila. Je v ní příliš mnoho bolesti. Až příliš mých oblíbených postav umřelo. A Finnick... musela bych sama sebe poslat do Hladových her, kdybych si dovolila mít tento díl ráda nějak víc. On neměl umřít. Neměl.

Ráda bych poděkovala nakladatelství Fragment za zaslaní celé této série. Jsem za ty knížky moc vděčná. :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama