Poslední bitva- Aslan zabiják a růžovoučká Narnie

1. listopadu 2014 v 22:15 | Iva Vrbová |  Téma týdne z fantasy světa aneb Vaše názory sem…
Je 1.4. Den, od kterého jsem sama sobě slíbila, že začnu s tématy. :D V minulé anketě vyhrála na plné čáře... hádejte lidi... notak :D... a ne, že se budete koukat na výsledky... tak jo, byla to Narnie. Trochu mě váš výběr překvapil. Čekala jsem třeba Středozem, Eragona, Bradavice... a hodně i Panem. No... podívejte se, jak moje očekávání dopadla :D

Alagaësie5.9% (1)
Araluen5.9% (1)
Bradavice17.6% (3)
Forks0% (0)
Mystic falls0% (0)
Narnie35.3% (6)
Panem0% (0)
Středozem17.6% (3)
Tábor polokrevných17.6% (3)
Dostali jste mě, tak trochu, do nepříjemné situace. Vzhledem k tomu, že jsem Narnii už strašně dlouho nečetla jsem byla, tak trochu, v koncích a nebýt toho, že jsme o Letopisech v pátek s Vědmi, tak trochu (:D), diskutovaly na těláku, úplně bych se na to vybodla. :D
A teď se dostáváme už k samotnému jádru pudla.

Předem upozorňuji, že tento článek je jeden velký spoiler!!!

Víte, Poslední bitvu jsem poprvé četla fakt jako malá holka. Bylo mi asi tak sedm nebo osm.

Novou Narnii jsem ještě tak nějak překousla. Sice jsem nechápala, proč, když je nová, je úplně stejná jako ta stará, jen větší, a tak dále, ale celkem jsem to brala. A pak přišla rána. Zuzana nevěří na Narnii?! Jakto?! To jde?!
V té době jsem byla trdlo. Po škole jsem pravidelně prolízala skříně a hledala vchod do Narnie (jen pro info. Dělala bych to i teď, ale to bych se musela smířit s tím, že by mě moje okolí poslalo do hezky vypolstrované cely. :D) Nemohla jsem pochopit, jak by mohl někdo zapomenout na tak úžasnou věc jako je Narnie. Já bych to přece nikdy neudělala.
A pak přišla další rána. Mrtví?! Opravdu?! Oni jsou všichni vážně mrtví?! A už jsme v jádru.
Když jsem se totiž na konci dozvěděla, že při té vlakové havárii všichni zemřeli, bylo mi strašně smutno. Nechápala jsem, že oni vlastně tam v Narnii budou šťastní a napořád. Já jen věděla, že umřeli. Umřeli. Zdávalo se mi o tom. Pamatuju si to do teď. Viděla jsem převrácený vlak a Aslana, jak k němu kráčí. Prostě jsem nemohla přenést přes srdce, že je Lucinka mrtvá. Že je Petr mrtvý. A Edmund. A Eustanc s Jill. Prostě to nešlo.

Ona se celá Narnie přiklání ke křesťanství. Ten jejich nejvyšší bůh (už si nevzpomenu, jak se jmenuje)- Bůh. Aslan- Ježíš. Po smrti všichni přišli do Narnie- Nebe. A takových podobností bych tam našla miliardu. Ale, když to vezmem z druhého konce, tak je to zas pohádka pro děti. Všechno je tam tak krásně hloupoučké, růžové. Všude září světlo. Aslan se obětuje a znovu ožije. Všech sedm dílů nás, MĚ, připravovalo na to, že to skončí dobře (ono to dobře vlastně skončilo, ale to mi došlo až za nějaký čas) a oni jsou všichni najednou mrtví.
Letopisy Narnie jsem četla dřív než HP. Než všechny ostatní fantasy knížky. Do té doby nikdo v žádné mé knížce neumřel (kromě Andersena, ale tam jsem se spíš koukala na ty obrázky, než četla příběh :D a bylo to tak hezky... zaobalené), takže když Aslan na rovinu řekl, že opravdu umřeli... no, dovedete si to představit.
Až po určité době jsem pochopila, že je to vlastně opravdu šťastný konec. Všichni dostali to, co chtěli. Byli v Narnii. Napořád.

Krásný obrázky, že? :D


Pořád zastávám názor, že nikdo umřít nemusel! Nelíbí se mi, jak se v Narnii ocitli všichni, jen Zuzana ne. Nelíbí se mi, jak ji prostě z Narnie úplně vystřihli. Vyškrtli. Jako by ona neměla právo, i přes to, že je královna (nebo byla) se s ostatními do Narnie vrátit. Aslan to klidně mohl zařídit. Ta vlaková nehoda totiž beztak nebyla nehoda. To jsem pochopila už tehdy v těch sedmi, že to byla taková malá Aslanova prácička. :D

Také mě hodně zarazilo, jak se Lucinka radovala, že je mrtvá... tedy, samozřejmě, ona se radovala z toho, že je napořád v Narnii, ale přece. Kdybych se já dozvěděla, že jsem v Narnii napořád, ale mrtvá, tak by to bylo samé: "Bože, co kamarádky? Bože, co rybičky? Kdo bude krmit Punťu? Co bratr?" (v jejím případě sestra)

Tak si říkám, že by bylo mnohem lepší, kdyby umřeli všichni. Kdyby se všichni dostali do Narnie. Zuzana by věřit zase začala. Potom bych jejich smrt možná v té době snášela lépe. Věděla bych, že jsou tam všichni společně. No... nestalo se. Ale i přes to jsou to mé oblíbené knížky z dětství :D

No a váš názor? Myslíte si, že Zuzana už na Narnii opravdu neměla právo? Že museli všichni zemřít? Líbil se vám vůbec konec celé této série? A co říkáte na vraha Aslana??? Je to jen má utkvělá představa, nebo si také myslíte, že za tu nehodu může on? Napjatě čekám na vaše názory. Rozjedeme diskusi lidi :D Come on, come on :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Victoria Victoria | Web | 2. listopadu 2014 v 12:08 | Reagovat

Abych byla upřímná, Narnii jsem nikdy neměla příliš v lásce (radši bych si vybrala ty Bradavice, stále čekám na svůj dopis :-D).
Nebavilo mě to, děj je hrozně předvídatelný, prostě pohádka. Jediný díl, který se mi opravdu líbil, byl Kůň a jeho chlapec.
Poslední jsem myslím nedočetla. Fakt všichni umřeli? Tož to je podraz :-D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama