Elfové vs Hunter. Sázky přijímáme teď!!!

3. listopadu 2014 v 8:57 | Iva Vrbová |  Téma týdne z fantasy světa aneb Vaše názory sem…
Tohle je v podstatě komentář. Tedy, měl být. Narazila jsem na Hunteřině blogu na tento článek. Snažila jsem se napsat komentář, ale ten nakonec vyšel tak dlouhý, že jsem se ho styděla zveřejnit. Proto tohle píšu.
No jo, spor o elfské věrohodnosti se prostě nevmáčkne do pár vět pod článek :D

Rozhodla jsem se, že sem budu vkládat jednotlivé části jejího článku a potom na ně odpovídat.
Přicházím s dalším zamyšlením. Tentokrát se spíš než psaní po technické stránce bude týkat záležitostí přímo uvnitř příběhu. Aneb jak jsem objevila Ameriku zjištěním, že elfové by v normálním světě nepřežili.
Vím, že mnozí z vás mají elfy rádi, mnozí z vás si o nich zase myslí své (já tě vidím, Lišáku). Zároveň je to ale od dob páně Tolkiena tak trochu pilíř žánru. Chceš mít příběh víc fantasy? Vraz tam víc elfů!
Představovat je snad ani nemusím, ne? Ale dobrá, kdyby sem náhodou zabloudil zarytý milovník detektivek či dívčích románů a nevěděl, jak si takové špičaté ucho představit, nechť na něj prosím nahlíží nějak takto:
Jak jsem právě zmínila, správný elf musí mít špičaté uši. Výběr libovolný, od drobných špiček až po monstrózní útvary dlouhé málem několik desítek centimetrů, ale bez nich to prostě správný elf nebude.
Jinak je fyzicky z větší části podobný lidem, byť bývá křehčí, obratnější a rychlejší. Naprostá většina elfů se může pyšnit pěknou tvářičkou - podle autorovy příčetnosti od těch obyčejně hezkých až po naprosto neuvěřitelně krásné, dokonalé a otravné elfské Mary Sue.
Vím, že jsem ten úvod mohla nejspíš přeskočit, ale já prostě musím elfíky obhájit. Já nejedu podle hesla 'víc elfů, víc fantasy'. Já jedu podle hesla 'víc jednorožců, víc fantasy' (omlouvám se všem milovníkům jednorožců, kterých se toto dotklo) Jen jsem měla potřebu to napsat. Vždyť vlastně celá první část Dobré krve se odehrává v elfském království. A já zatím ani nemám pocit, že by tam toho fantasy bylo nějak moc. Taky jsme pořád na začátku, ale to jsem odbočila :DDD
To, že elfy nemá někdo rád přeskakuju, protože bych se musela rozčilovat...
... a jen potichu souhlasím se zmíněním Mařen. Tak se do toho konečně dáme, co říkáte? :)
Zároveň jsou to většinou pacifisté, žijí v souladu a harmonii s kytičkami a zvířátky, jsou to přísní vegetariáni a v životě by nezabili živého tvora (obzvláště když hned na druhé stránce nosí oblečení z kůže a nepřátele vraždí hlava nehlava).
Dobře, přeháním, tak zlé to většinou nebývá. Každopádně to má pochopitelný základ - naše dnešní chápání elfů vychází ve větší či menší míře z Tolkiena, který se zase inspiroval mytologickými elfy (Vílami? Skřítky?), kteří opravdu byli nadpřirozenými bytostmi žijícími ve spojení s přírodou. Záhada vyřešena.
A tady se už hlasí první problém, který bude mít velký vliv i v dalších částech článku. Elf=vegetarián. To je podle mě trochu kravina. Samozřejmě, že ve Středozemi to fungovalo. A já si nedovolím na dílo Mistra Tolkiena ani šáhnout, pokud si neumyju ruce... ale proč se všude vykreslují elfové jako vegetariáni?! Legolase si už jinak představit nedokážu. A ani bych ho jinak nechtěla, ale jsme v jednadvacátým století, lidi. Co takhle trochu originality? Co takhle vytvořit elfy, kteří pro změnu maso jedí? Jistě, že třeba (a teď mě Hunter, prosím, nezabij) v Poselství jednorožců bylo to vegetariánství podané opravdu dobře. Byla jsem odhodlaná stát se jím taky (nebýt mé maminky :D), i když k tomuto ale přihlédnu, pořád tam byl ten stereotyp. Proč jsou elfové vždy vykreslovaní jako vegouši? Tím se totiž připravují o tu kapku věrohodnosti, kterou si jako nadpřirozené bytosti dokážou udržet.
Nemám nic proti tomu, kdyby tam byly dvě strany. Jedna by jedla maso a druhá ne. Jen si prostě nedokážu představit, že by přežívali jen na koříncích a kukuřičných plackách :D
Další typicky elfskou vlastností je pohrdání lidmi. Nevěřím, že by se našel elf, který by třeba jenom ve skrytu duše nekoukal na lidstvo trochu svrchu. Elfové jsou, jak už jsem řekla, pacifisté, umělci, estéti, nemusí se zabývat válčením nebo tak banálními činnostmi, jako je shánění obživy. Místo toho si ve svých tajemných hvozdech staví úchvatné paláce, jejichž funkce je čistě estetická, skládají básně, hrají na harfu, a když k nim náhodou zabloudí ubohý špinavý človíček, pokládají ho (jeden by řekl oprávněně) za barbara.
Jop, elfíci jsou prostě pyšní. My, smrtelníci, jim nesaháme ani po základy jejich paláců. (Navíc teď hrozně upadá jejich morálka. My víme své, že Vědmi :D) A, i když občas trochu pochybuju, že jsem člověk (:D), tak se na nás vždy budou koukat shora.
O palácích mluvit nebudu. Prostě no comment. Totéž hra na harfu a ostatní strunné, klávesové, pískací, skákací a jinak děsně vymakané nástroje.
O potravě se bavíme, když se podíváte dolů.
Doufám, že teď už popisovanému druhu rozumí i detektivové a romantičky. Jenže co se stane, když tenhle elfský koncept zkusíte nacpat do světa, který by měl podle vašich představ fungovat víceméně reálně (to jest z vesmírné energie se v něm nenajíte a kouzlit umí jen velmi malá část populace)? Možná se to někdy někomu podařilo, nicméně mě se zatím celá ta elfská idea slušně hroutí.
V mém světě si elfové žijí v onom pověstném zakázaném hvozdu. Místa v něm mají dost místa, nikdo je tam neotravuje, stovky let si v klidu budují jakousi kulturu. Když jsem se ale pokusila zodpovědět některé základní otázky, které u lidských společností většinou nebývají problém, najednou to celé přestalo dávat smysl. Jak ti elfové žijí? Jak je u nich rozvrstvená společnost? Je tam nějaká vyšší a nižší třída? Šlechta a poddaní? Nebo jedou podle modelu "všichni jsme si rovni"? Nedokážu si totiž představit elfa, který by spolkl hrdost a šel dejme tomu zorat pole nebo vynést odpadkový koš. Případě který by sklopil uši a bez remcání splnil cizí rozkazy. Připadá mi to strašně… Neelfské.
Já nevím jak vy, ale moji elfové jedou v královském duchu. Nebo... jakž takž královském. Je tam jedna královská rodina. Ti jsou nejvýše postavení. A ostatní jsou si rovni. V podstatě jsou všichni ostatní poddaní, ale to oni neví, protože jsou si rovni (to vím jenom já :D) A taky zastávám názor, že v každé společnosti se postupem času ukážou nějací, kteří se rádi nechávají utlačovat, a nějací, kteří rádi vedou. A to i v té elfí. Hra na harfu, klavír, nebo něco jiného vás časem omrzí. Věřte mi. Já to znám :D Navíc, když žijete nekonečně dlouho/opravdu hodně dlouho, tak se na ten nástroj nebudete moct už ani podívat. Proč by nemohli začit dělat něco pro sebe navzájem? Z malých službiček se stanou větší a větší. Neříkám, že si elfové začnou zařizovat firmy a budou mít naprosto normální fungující lidskou společnost. Na to jsou moc hrdí. Oni jsou nejspíš moc hrdí i na to, aby si přiznali, že něco vůbec dělají. To ale nechme stranou.
Jen říkám, že každý z nás je nadaný na něco jiného, a pochybuju, že by to u elfů bylo jinak. Jiný umí lépe lovit (a jsme u masa), jiný to umí lépe s rostlinami. Neříkám, že se budou dřít na poli, ale také si nedovedu představit, že by nikdy nic nevypěstovali. A elfů není zas až tak moc, aby je nedovedla uživit ta hrstka, která se sníží k tomu, aby- dle svého vlastního uvážení- začala něco pěstovat. Navíc tu máme ještě to maso. K tomu nějaké ty bobulky a houbičky (XD), které seženou v lese, a už máme docela pestrý jídelníček.
Další problém nastává s obživou. Žijí elfové jenom z toho, co nasbírají/uloví v lese? Jestli ale neznají zemědělství, měla by tomu společnost být uzpůsobená - budou žít v malých skupinách, možná nebudou tak vzdělaní a estetičtí, jak by chtěli být, protože jim plno času zabere shánění večeře. Ano, v tomhle případě můžu mít elfské šamany a lovce ve stylu Avatara, kteří dokonale znají každý centimetr lesa, ale zároveň se musím vzdát Roklinky, mramorových věží a elfů-básníků.
Nebo jim mám trochu lesa odstranit, aby si mohli hledat obživu na poli? Další iluze mizí v nenávratnu. Část jich možná bude mít co jíst, třeba si i postaví tu Roklinku, jenže ten zbytek bude od rána do soumraku neelfsky dřít na poli, aby tu kulturnější vrstvu nakrmil, ošatil a nevím co dalšího.
Obživa- viz výše.
Proč bychom se měli vzdávat hradů a mramorových věží? Já chci Roklinku! Roklinka je kůl :DD
V mém světě, jak už jsem řekla, není elfů zas až tak moc, aby se nedokázali uživit navzájem. Většinu území celé země už povětšinou zabrala všehochtící lidská rasa, takže v tomto problém nevidím.
Navíc se mi líbí myšlenka šamanů z Avatara. Proč ne? Elfové přece znají každého Všehomíra a Vládce vesmíru pomalu lépe než Pán Času, ta proč by nezvládli takovou maličkost, jako znát pár míst, kde rostou ty největší borůvky, maliny, rulíky a já nevím co dalšího? :D
A třetí věc - politika. Jak se mají elfové chovat k lidem? V mém světě tvoří centralizovaný stát - alespoň na oko, jelikož jsou všichni schovaní v tom stejném lese -, každý se jich trochu bojí, zároveň ale nevěřím, že kdyby došlo ke konfliktu, obstáli by proti mnohem vyspělejší lidské společnosti. A že lidé žijí přímo na jejich hranici. Co jim pak sakra brání jít do elfského lesa těžit dřevo, lovit zvířata a stavět tam vlastní města? Co můžou elfové lidem nabídnout, s čím můžou obchodovat, jak se jim mají bránit? A co naopak může nabídnout lidstvo… ehm, elfstvu?
Ehm... zabrousíme trochu hlouběji do Dobré krve. Jak už jsem řekla, tak já jedu prostě na království a zbytek je sám sobě roven. Lidé se jich taky bojí, takže jim do jejich domoviny nelezou. Pár se vždy najde, ale ti většinou dopadnou špatně. Navíc sami elfové před dávnými věky, velmi moudře, rozšířili do těch nejbližších částí k hranicím zvěsti o elfské krutosti a krvechtíči. Kdo z vás by jim do jejich Möllenu lezl, když se vám od dětství do hlavinek cpe, že vám zlámou vazy, hodí do řeky, přívážou ke kůlu a až zmodráte, tak vás vytáhnou a odhodí na druhý konec lesa, kde mají velkou hromadu bláznů, kteří neposlechli varování? (to jen tak na okraj :D) Myslím, že by se nikdo moc nehlásil. A pro ostatní lidi, kteří o tomto neví... nebo tomu moc nevěří je ta vzdálenost prostě moc dlouhá, než aby ji podstupovali kvůli dřevu.
Jo, kdyby si lidé řekli 'A dost' a vytáhli proti nebohému elfstvu, tak by byl oheň na střeše. Oni totiž ani nelámou vazy a ani nikoho nehážou do řeky... tedy, většina z nich :D Ale mají taky svoje luky, a já teď nedovedu posoudit, kdo by z toho boje odešel jako vítěz.
V některých světech, Středozemí počínaje (a možná i konče), elfové jako starobylý vznešený národa povznesený nad lidstvo a jeho žabomyší války docela funguje. Jenže pak musí být trochu poetičtější celý svět, ne jen jedna rasa.
Pak jsou tu elfové mnohem realističtější, příkladem za všechny budiž ti ze Zaklínače. Dostali se do konfliktu s dobyvačným lidským druhem, určitým způsobem s ním bojují, zároveň ale ani oni sami nejsou bez poskvrnky. Ti se mi líbí, protože fungují jako součást toho světa, ne jako někdo, kdo na něj dohlíží. Jenže na druhou stranu, pořád tu není vyřešený problém, jak žili před příchodem lidí. Jak se mohli dostat na mnohem vyšší kulturní úroveň, jak si mohli postavit Shaerrawedd, aniž by část společnosti musela živit ten zbytek? Já vím, že v některých případech nahnali do práce lidské otroky, ale to prostě použít nemůžu.
Zkrátka a dobře si kladu otázku - jak by elfstvo mohlo reálně fungovat, aby přežilo, zároveň ale zůstalo elfským (opravdu z toho nechci mít lidi se špičatýma ušima)? Existuje vůbec nějaký způsob, jak vlka nakrmit a kozu zachovat vcelku?
Jak byste to řešili vy? Jak podle vás vypadá typicky elfská, zároveň ale fungující společnost? Máte nějaké příklady (z knih, filmů, atd.), které se vám zdají použitelné? Případně máte takhle zpracované elfy ve vlastní tvorbě?
Jen mě ještě tak napadá... proč musí být elfové jen hodní? Ty sama Hunter víš, že tvoji elfíci jsou pěkné svi- no, radši nic :D
Proč by nemohla být skupina elfů, kteří by zabíjeli a otročili lidi? Lidé si to líbit nenechají. Tak se začnou bránit. Sem tam vezmou do zajetí nějakého toho elfa.
A proč by nemohli ti "lepší" elfové otročit taky... jen méně okatě. No, poslyšte... kdo z vás by nešel s krasavem špičouchým, kdyby za váma přišel a hezky se usmál? Mám pocit, že většina ženské populace by všeho nechala, aby mu mohla vyhovět.
Co třeba kříženci jako levná pracovní síla?
Když na mužského zamrká pěkná elfka, tak nechá svoje pole ležet ladem, aby tam mohl nakrmit elfí šlechtu a udělat jí radost. A když se pak vrátí... kdo by jim skutečně věřil, že je elfíci nesežrali? To sis spíš budou myslet, že se chlap někdo opil a měl halucinace.
Vím, že ten konec zrovna moc elfský není. Jen se snažím poukázat na to, že žádná společnost není bez poskvrnky. Ani ta elfská. A pokud chceme, aby elfové přežili, ale zaroveň nezačali makat jako lidé, tak prostě musíme sem tam nějakého elfa udělat malinko bez morálky.
Jen si to vemte. Hunteřini elfové zabijí každého, kdo se k nim přiblíží na padesát metrů. A moje královská rodina? Heh. Erëne unesli, Laston je schizofrenik, jejich babička je sestra a zároveň matka Ali- iwien, matky zavražděné jejich otcem. Zároveň patří do té nejopovrhovanější rasy, kterou můžete kdekoliv najít. Nëlon se z toho zcvoknul a nikdo neví, kde je mu konec. Nemyslím si, že je to obraz rodinné pohody... a přitom mi ještě připadají dost elfští na to, aby byli elfové.
Přeberte si to jak chcete. :D

Doufám, že jste tento značně zmatený článek pochopili. Jen chci říct, že když se nad tím zamyslíte, tak to smysl i docela dává. Rasa si najde cestu k přežití, pokud o ni opravdu stojí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama